Nowa galeria ZAPOBIEGAJMY POŻAROM została dodana do albumu fotograficznego
Konkurs plastyczny "Zapobiegajmy pożarom" rozstrzygnięty na etapie szkolnym. Najlepsze prace zostały zakwalifikowane na gminny etap konkursu.
Nowa galeria ZAPOBIEGAJMY POŻAROM została dodana do albumu fotograficznego
Konkurs plastyczny "Zapobiegajmy pożarom" rozstrzygnięty na etapie szkolnym. Najlepsze prace zostały zakwalifikowane na gminny etap konkursu.
Nowa galeria Nowości czytelnicze w bibliotece szkolnej została dodana do albumu fotograficznego
Uczestniczymy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025. Dzięki temu możemy uatrakcyjnić nasz szkolny księgozbiór i wzbogacić jego zasób o nowości wydawnicze oraz promować czytelnictwo.
Umiejętność czytania jest jedną z najważniejszych umiejętności w jaką musimy dziecko wyposażyć, by mogło odnosić sukcesy zarówno w szkole, jak i późniejszym życiu. Nawyk czytania wykształca się w dzieciństwie, a największym autorytetem są rodzice - dzieci obserwując ich, chętniej sięgają po książki. Powstaje w nich potrzeba kontaktu z książką oraz chęć naśladowania rodziców.
„Bez względu na to ile masz zajęć, Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”
Dziecko, które nie rozwija umiejętności czytelniczych, ma mały zasób słownictwa i nie potrafi czytać ze zrozumieniem.
Dla rodziców proponujemy książki, które pozwolą poznać zalety wspólnego czytania: „Więź daje siłę” E. Kirkilionis, „Dziecko z bliska idzie w świat” A. Stein, „Rodzicielstwo przez zabawę” L. Cohen, „Nie przydeptuj małych skrzydeł” K. Wnęk – Joniec.
Zapraszamy do korzystania z nowości w naszej bibliotece!
Bibliotekarze
Nowa galeria Akademia z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego
Niepodległość-trudne słowo....tak brzmią pierwsze frazy pieśni patriotycznej śpiewanej podczas przemarszu ulicami Odrzykonia zorganizowanego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji również w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, która miała na celu przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję. Cześć artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918r. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie klas IV recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Po akademii uczennice z klasy VIII wykonały układ choreograficzny z flagami narodowymi. Po nim spod szkoły radosnym orszakiem wyruszyliśmy z pieśnią narodowa na ustach, wokół naszej miejscowości. Wszyscy w barwach biało-czerwonych, z flagami w dłoniach daliśmy wyraz prawdziwej lekcji patriotyzmu. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Nowa galeria I Powiatowy Konkurs Żywieniowy „W czym tkwi zdrowie”. została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Iwoniczu - Zdroju z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Żywienia i Gotowania. Po raz kolejny mogliśmy odwiedzić tę bardzo gościnną i przyjazną placówkę.
Ósmoklasiści przygotowali w I etapie konkursu prezentacje multimedialne na temat błędów żywieniowych nastolatków oraz zaprezentowali swoje praktyczne umiejętności kulinarne w II etapie, który polegał na: dekorowaniu pierników, rozpoznawaniu ziół i przypraw, prawidłowym przenoszeniu zastawy stołowej na tacy oraz ozdobnym składaniu ręczników. Nauczyciele – opiekunowie grup uczestniczyli w bardzo ciekawym wykładzie dotyczącym diet i psychologii żywienia.
Nasz grupa w składzie: Miłosz Czaja, Damian Haznar, Szymon Duda oraz Dominik Urbanek zajęła III miejsce. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom! Zachęcamy do dalszego poznawania tajników zawodów związanych z gastronomią, ponieważ: „Jedzenie łączy ludzi na wielu poziomach. To pokarm dla duszy i ciała; to prawdziwa miłość”.
Doradcy zawodowi
E. Rodzinka, A. Juszczęć - Jakubik
Nowa galeria Z wizytą w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie. została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 3 listopada uczniowie klasy 8a mogli sami przekonać się w jak bezpieczny i czysty sposób odbywa się przekształcanie odpadów komunalnych w surowce do dalszego wykorzystania. Zapoznali się z funkcjonowaniem instalacji oraz zdobyli cenne informacje dotyczące poprawnej segregacji odpadów. Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie jest to jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych zakładów tego typu w kraju. Zastosowana technologia umożliwia przyjmowanie i przetwarzanie odpadów z terenu miasta Krosna oraz gmin sąsiednich. Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie składa się z części mechanicznej oraz części biologicznej. Część do mechanicznego przetwarzania odpadów, czyli hala sortownicza oraz cała linia do segregacji odpadów, wyposażone są w nowoczesne urządzenia i rozwiązania technologiczne, wprowadzające automatyczny system segregowania odpadów oraz zwiększające efektywność i skuteczność pracy całej instalacji. W bioreaktorach przetwarzana jest frakcja biologiczna wydzielona z „odpadów zielonych”. oraz odpadów zmieszanych. Prowadzony jest proces kompostowania i biologiczne suszenie w oparciu o nowoczesną technologię. Dzięki zastosowanym technologiom i rozwiązaniom wszystkie procesy biologicznego przetwarzania odbywają się w zamknięciu, bez generowania uciążliwych zapachów. Żródło: Krośnieński Holding Komunalny
Nowa galeria Warsztatów mydlarskie została dodana do albumu fotograficznego
„Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję
Mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące”
Słowa tej sympatycznej piosenki stały się mottem warsztatów mydlarskich, w których 4 listopada wzięli udział chętni uczniowie klas ósmych.
Pełni entuzjazmu, ochoczo zabraliśmy się do pracy.
Po raz pierwszy z bliska mogliśmy zobaczyć rozmaite oleje, masła, barwniki i olejki eteryczne. Te ostatnie zrobiły furorę wśród wszystkich! To zawsze najmilsza część zajęć – wąchanie i poznawanie prawdziwych, naturalnych zapachów. A potem komponowanie własnych połączeń, których użyje się podczas wyrobu mydła. Magia zapachów zawsze działa! To taka świetna zabawa. Zaczęliśmy od krótkiej rozmowy zapoznawczej i zasad bhp. Ubrani w fartuszki, rękawiczki i okulary ochronne zapoznaliśmy się z „magiczną” recepturą. Ktoś uważnie odmierzył olej kokosowy, ktoś masło shea, które wspólne zaczęliśmy ogrzewać w kąpieli wodnej. Ktoś inny – wodę destylowaną, a jeszcze inny ktoś ostrożnie – wodorotlenek sodu. Dobraliśmy dodatkowe składniki: peeling malinowy, pąki róż i kolorowe barwniki.
Każda grupa samodzielnie sporządziła ług, a następnie – po osiągnięciu odpowiedniej temperatury – łączyła go z tłuszczami i dodatkami przy pomocy blendera. Osiągnąwszy odpowiednią konsystencję i barwę masy mydlanej – wylewaliśmy ją uważnie do przygotowanych foremek. I już, to niby wszystko, ale zajęło nam trochę czasu.
Dowiedzieliśmy się sporo o domowym wytwarzaniu mydła, bez sztucznych dodatków, tylko z naturalnych składników. Nasze mydełko będzie gotowe do użycia dopiero za miesiąc, ponieważ musi dojrzeć, by było delikatniejsze i lepiej się pieniło, nie możemy się doczekać żeby je wypróbować. Warsztaty na długo zostaną w naszej pamięci.
Nowa galeria Bookcrossing, czyli krążąca książka została dodana do albumu fotograficznego
Bookcrossing, czyli krążąca książka, to społeczna, ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, która zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Dotarła również do Odrzykonia. Jak to działa?? Bookcrossing polega na tym, że w wyznaczonym miejscu możesz zostawić książkę, której nie potrzebujesz, by ktoś innym mógł ją sobie zabrać. Możesz także zabrać książkę dla siebie, niekoniecznie przynosząc coś w zamian. W naszej szkole na korytarzu 2. piętra powstał taki kącik dla podróżujących książek. Książki oznaczone specjalną pieczątką dedykowane są przede wszystkim dla uczniów klas 1-3, ale nie tylko, nasz regał może odwiedzić każdy chętny. Do bookcrossingu nie potrzeba żadnych opłat, kart, kont ani formalności. Po prostu zabierasz sobie książkę i zostawiasz swoją książkę dla innych. Zapraszamy! Jeśli masz książkę, której już nie czytasz, przynieś ją do naszego kącika! Dzielenie się książką jest lepsze od jej posiadania!
Nowa galeria 1 listopada - Święto Zmarłych została dodana do albumu fotograficznego
Pierwszego listopada, jak co roku, oddajemy cześć i pamiętamy o naszych bliskich, których już nie ma wśród nas. Stajemy skupieni, z pochylonymi głowami nad mogiłami, by jeszcze raz przywołać w naszej pamięci obraz tych, z którymi spędziliśmy wiele wspólnych chwil. W naszej szkole listopadowa zaduma udzieliła się uczniom i nauczycielom podczas apelu z okazji Wszystkich Świętych, który odbył się 2 listopada. Refleksyjny i wzruszający program słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie z klas drugich, którzy przypomnieli nam, że pamięć o zmarłych jest naszym obowiązkiem, a wyrażać ją możemy poprzez zapalony znicz, przyniesione kwiaty i modlitwę.
Nowa galeria Porządkowanie pomników ofiar I i II wojny światowej przez uczniów klasy 4 a. została dodana do albumu fotograficznego
Porządkowanie pomników ofiar I i II wojny światowej przez uczniów klasy 4 a.
Po raz kolejny znicze pamięci zapłonęły na wielu cmentarzach w naszej okolicy. Ponownie udało nam się wznowić naszą coroczną akcję "Pamiętamy" podczas, której czcimy pamięć o byłych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za włączenie się do tej akcji.
Nowa galeria DZIEŃ DRZEWA została dodana do albumu fotograficznego
28 października w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Pietruszej Woli rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny „Święto Drzewa - Ogrody Dla Przyrody”. Tematem konkursu było artystyczne wyobrażenie drzewa lub drzew rosnących w sąsiedztwie innych roślin, tworzących wspólnie ważny ekosystem przyjazny dzikim zwierzętom, ptakom i owadom. Wpłynęło wiele pięknych i pomysłowych prac od dzieci z naszej szkoły, ale to właśnie Szymon Dobrowolski - uczeń klasy I b odniósł największy sukces, gdyż jego praca zdobyła I miejsce w kategorii klas I-IV. Serdecznie gratulujemy!
Nowa galeria Wyjazd klas czwartych do RCKP na przedstawienie teatralne pt. Hachiko. została dodana do albumu fotograficznego
Wyjazd klas czwartych w dniu 25 października do RCKP na przedstawienie teatralne pt. Hachiko.
Akcja przedstawienia toczy się na początku XX stulecia w Japonii. Spektakl opowiada o wzajemnych relacjach, emocjach i tworzącej się więzi pomiędzy psem a jego panem. Przedstawienie przygotował Teatr Maska z Rzeszowa.
Nowa galeria Spotkanie z p. Marcinem Kostrzyńskim została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bardzo ciekawej prelekcji dotyczącej życia dzikich zwierząt przeprowadzonej przez pana Kostrzyńskiego, zwanego też Marcinem z Lasu.
Nasz niezwykły gość to dziennikarz, leśnik, operator kamery, miłośnik i obserwator przyrody, autor wielu filmów ukazujących niezwykłe życie zwierząt oraz współautor audycji i programów, m.in. „Wkoło Natury”, „Król Zwierząt”, „Leśne zwyczaje”, „Magazyn Przyrodniczy”, Dzika Polska”, „Przyroda i ludzie”. Uczniowie obejrzeli niezwykłe filmy ukazujące zachowania zwierząt w naturalnym środowisku rejestrowane z ukrytej kamery.
Pan Kostrzyński wydał również wiele książek przyrodniczych, np. „Przyrodyjki”, „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”, „Plotki o zwierzętach”, „Puszcza.”
Zachęcamy do obejrzenia filmów naszego gościa na Kanale YouTube „Marcin z Lasu”. Zapraszamy też do naszej szkolnej biblioteki – posiadamy książki p. Marcina Kostrzyńskiego z autografami autora.
Bibliotekarze
Nowa galeria PASOWANIE została dodana do albumu fotograficznego
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły…” Wymawiając te słowa przysięgi na sztandar szkoły, pierwszoklasiści dzisiaj oficjalnie dołączyli do grona uczniów naszej szkoły podczas uroczystości pasowania na ucznia. W tym wydarzeniu uczestniczyli rodzice, Dyrekcja szkoły, nauczyciele, koledzy i koleżanki ze starszych klas. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią tańczyć, śpiewać piosenki i recytować wiersze. Otrzymane dyplomy, legitymacje i prezenty książkowe bedą przypominały o obowiązkach i zachowaniu dobrego ucznia. Wszystkim pierwszakom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów szkolnych.
Nowa galeria Dzień Papieski została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 18 października odbyła się akademia z okazji XXII Dnia Papieskiego, które w tym roku obchodzone było pod hasłem Blask Prawdy. Całość wystąpienia składała się z 3 aktów - 3 pojęcia, które najczęściej przewijają się w encyklice Ojca Świętego Jana Pawła II "Veritatis Splendor", czyli blask prawdy tj. Prawda, Miłość i Wolność. Każdej części towarzyszył przewodnik, uczeń grający jednego ze świętych patronów dzieci i młodzieży. I grupa - Prawda, uczniowie ubrani na biało, tej grupie towarzyszył św. Stanisław Kostka. II grupa - Miłość, uczniowie posiadający żółty element stroju, tej grupie towarzyszył bł. Carlo Acutis. III grupa - Wolność, uczniowie posiadający niebieski element stroju, tej grupie towarzyszył św. Tarsycjusz. Św. Stanisław Kostka, bł. Carlo Acutis, św. Jan Paweł II i św. Tarsycjusz swoim życiem i przykładem uczą nas troszczyć się o prawdę, pielęgnować i trenować naszą miłość oraz walczyć o wolność.
Nowa galeria Zaczytane miast! została dodana do albumu fotograficznego
Klasy trzecie naszej szkoły wzięły udział w projekcie pt. "Zaczytane miasto - Zaczytani my" - to cykl spotkań promujących czytelnictwo wśród uczniów klas 1-3, którego organizatorem jest Krośnieńska Biblioteka Publiczna. 7 października pod okiem jednej z bardziej znanych i lubianych ilustratorek książek dla dzieci, Joanny Rusinek wzięli udział w warsztatach - tworzyli własne budowle i miasta, którym nadawali nazwy. Dowiedzieli się też wiele ciekawostek o pracy grafika - ilustratora oraz zakupili książki opatrzone autografami. Z kolei 19 października wzięli udział w spotkaniu z jedną z bardziej lubianych i czytanych autorek książek dla dzieci - panią Agnieszką Frączek. Pisarka opowiedziała o procesie tworzenia książek, z pasją i wielkim poczuciem humoru czytała fragmenty swoich książek i chętnie odpowiadała na pytania. Przyznała, że pisząc teksty dla dzieci zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni, a zarazem zachęcić do czytania. Po ciekawym spotkaniu autorka z chęcią rozdawała dzieciom autografy. Agnieszka Frączek jest językoznawcą, germanistką i leksykografem. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w glowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). Dziękujemy za inspirujące spotkania!
Nowa galeria Akademia z okazji Dnia Edukacji w naszej szkole. została dodana do albumu fotograficznego
Nauczyciel – przewodnik, pośrednik, mistrz w swojej profesji powołany do przekazywania swego mistrzostwa innym – wychowankom, uczniom, podopiecznym. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej: Dużo szczęścia Wam życzymy Samych jasnych pięknych dni Byście w zdrowiu długo żyli W szkole mieli dużo sił Moc przyjaciół nieustannie Złotóweczek pełen trzos I sukcesów pracy z nami Niech Wam zawsze Sprzyja los. Za trud pracy z nami, za wyrozumiałość, cierpliwość i czas nam poświęcony, serdecznie DZIĘKUJEMY!
Społeczność Uczniowska
Nowa galeria Zielona szkoła - DZIEŃ PIĄTY została dodana do albumu fotograficznego
To, co dobre, szybko się kończy. Tak jak nasz pięciodniowy, pełen atrakcji wyjazd na zieloną szkołę na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Ostatniego dnia odbył się konkurs na najczystszy pokój, a w drodze powrotnej odwiedziliśmy Zamość - piękny renesansowy Rynek, Arsenał, zabytkową katedrę oraz pomnik hetmana Jana Zamoyskiego, założyciela miasta, które było najwybitniejszą realizacją miejską w XVI-wiecznej Rzeczypospolitej. Aktywny wypoczynek, terenowe lekcje historii, kultury i natury, integracja oraz towarzystwo pięknej złotej polskiej jesieni sprawiły, że wyjazd zdecydowanie zapisujemy w poczet udanych.
Rozstrzygnięto konkurs na czystość w pokoju w czasie pobytu na Zielonej szkole.
Parter - Wyróżnienia
Martyna Lichoń, Zofia Urbanek
Szymon Malec, Łukasz Maląg
Oliwia Mastyka, Dominika Wacławik
I piętro;
I miejsce; Oskar Cebula
Paweł Gerlach
Norbert Gaj
II miejsce;Emilia Urbanek
Martyna Leśniak
Dominika Pelczar
III miejsce;Nikola Bigos
Karolina Winiarska
II piętro;
I miejsce : Haznar Patrycja
Gerlach Lena
Pudło Karolina
Moskal Marcelina
II miejsce; Malec Nikola
Jucha Maja
Guzek Marcelina
Moskal Oliwia
III miejsce;Jucha Filip
Wójcikiewicz Gracjan
Trznadel Oliwier
Cieśla Jan
Nowa galeria Zielona szkoła - DZIEŃ CZWARTY została dodana do albumu fotograficznego
Dzień czwarty spędziliśmy w pięknym Kazimierzu Dolnym. Rozpoczęliśmy od zwiedzania kościołą oo. Reformatorów z punktem widokowym. Całe miasteczko było skąpane w jesiennym słońcu. Odwiedziliśmy piękny rynek, kazimierską farę, zamek i basztę obronną. Podsumowaniem naszej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle.
Nowa galeria Zielona szkoła - DZIEŃ TRZECI została dodana do albumu fotograficznego
Środa to trzeci dzień naszego pobytu na Zielonej Szkole w Okunince. Już o świcie wyruszyliśmy na spacer wokół Jeziora Białego. Dzień przywitał nas pięknym wschodem słońca. Zmęczeni,ale szczęśliwi zawiedliśmy do śniadania. Później podzieliliśmy się na grupy: klasy IV pojechały zwiedzać podziemia kredowe i spotkać się z Duchem Bieluchem. Klasy V i VI spędziły czas na pływalni we Włodawie gdzie przeszły przyśpieszony kurs pływania. Następnie wróciliśmy na krótki odpoczynek i pyszny obiad. Kolejnym etapem naszej wędrówki był Poleski Park Narodowy gdzie odwiedziliśmy Rezerwat Żółwia Błotnego oraz muzeum. Po chwili przyjemnego spaceru przywitał nas przepiękny,wiekowy Dąb Dominik. Ponadto podziwialismy torfowiska i Moszne.Dzień zakończyliśmy przy ognisku,nie zabrakło też tańców pod gwiazdami.
Wspólne ognisko i dyskoteka pod gwiazdami.
Nowa galeria Zielona Szkołą - DZIEŃ DRUGI została dodana do albumu fotograficznego
Drugi dzień Zielonej Szkoły (11.10.2022r.) Po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum i Miejsca Pamięci w SOBIBORZE. Głównym celem była ekspozycja złożona z 16 paneli tematycznych ukazująca dzieje obozu zagłady w Sobiborze z uwzględnieniem losów poszczególnych ofiar ludności żydowskiej w Polsce i Europie. Zgromadzone materiały Ikonograficzne to niemal setka zdjęć i dokumentów. Centralną część przestrzeni ekspozycji zajmuje dwudziestopięciometrowa gablota, w której znajduje się 700 obiektów odkrytych podczas trwających od 2000 roku badań archeologicznych. Są to przedmioty osobiste należące do ofiar głównie: biżuteria, klucze, okulary, fragmenty ubrań, przybory piśmiennicze. Większość z nich pozostaje anonimowa. Nasza młodzież z dużym zainteresowaniem, w skupieniu i w należytej powadze zapoznała się z tragicznymi kartami historii. Następnie klasy czwarte spacerowym krokiem przeszły brzegiem Bugu i z pobliskiej wieży widokowej podziwiały panoramę okolicy. Po obiedzie przyszedł czas na aktywność fizyczną na hali sportowej SP nr 3 we Włodawie.Ostatnim punktem drugiego dnia był spacer brzegiem Jeziora Białego
Powered by aSc EduPage