Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii GALERIA prac uczniów klasy IIIB.
Aktualności
GALERIA prac uczniów klasy IIIB
- 34
SZTUKA Land art czyli sztuka ziemi.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZTUKA Land art czyli sztuka ziemi..
14Land art czyli sztuka ziemi to awangardowy kierunek w sztuce zainicjowany w Stanach Zjednoczonych. Odnosi się on do mniej lub bardziej trwałych i widocznych śladów interwencji artysty w świat przyrody. Artyści położyli nacisk na miejsce, w którym sztuka powstaje i zaczęli wykorzystywać środowisko naturalne jako obszar działań twórczych, ich tło, kontekst, a także tworzywo (ziemia, kamienie, skały), a wreszcie jako potencjalne dzieło.
Uczniowie klasy 7a i 7b również na chwile poczuli się artystami Land artu. Oto ich dzieła.
Upcykling - moda na przedmioty z odpadów.
DZIEŃ ZIEMII - PRACE UCZNIÓW KLASY I A i B
Wiosenny projekt matematyczny - tulipany na ostro dla klas ósmych – prace uczniów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wiosenny projekt matematyczny - "tulipany na ostro" dla klas ósmych – prace uczniów..
5
Żołnierze wyklęci - referaty
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Żołnierze wyklęci - referaty.
PPOR. JÓZEF URBANEK
PS. „CEDR”
(1909 – 1944?)
ŻYCIORYS
Józef Urbanek s. Ignacego i Apolonii urodził się 26 stycznia 1909 roku
w Odrzykoniu.Po ukończeniu szkoły powszechnej wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego
w Krośnie, które ukończył w 1933 roku i otrzymał dyplom nauczyciela szkół powszechnych .Józef Urbanek s. Tomasza, jego kolega ze szkoły, w swoich „Wspomnieniach Osobistych” pisał, że „był on jedynym z Odrzykońskich uczniów nie mieszkających w zimie na stancji”. Przez cały rok szkolny chodził do szkoły codziennie na piechotę via Garncarska Góra.
Podał również charakterystykę jego postaci i cech osobistych „był średniego wzrostu, blondyn o szarych oczach, dobrze zbudowany, niezwykle odważny i sprawny fizycznie. W każdej sytuacji- szczególnie na wycieczkach - potrafił rozśmieszyć wszystkich uczestników wycieczki do łez. Był bardzo muzykalny i rozśpiewany. Dyrygował przez pewien czas chórem mieszanym w Odrzykoniu, często, szczególnie na wakacjach występował w teatrze amatorskim. Włożył duży wkład pracy przy budowie pomnika ku czci poległych w I wojnie światowej i w wojnie polsko-bolszewickiej”.
Służbę wojskową odbył w Przemyślu, a następnie po zaliczeniu obowiązkowych ćwiczeń wojskowych otrzymał awans na podporucznika .
Brał udział w kampanii wrześniowej. Po rozwiązaniu swoich oddziałów, przebywał na terenach wschodniej Polski, skąd wrócił do Odrzykonia , gdzie w marcu wstąpił do konspiracji w ramach Armii Krajowej przyjmując pseudonim „ Cedr”, później „W-1”.
W placówce „Oleander” początkowo pełnił funkcję dowódcy XIX plutonu,
a następnie dowodził utworzonym plutonem dywersyjnym oraz kierował ochroną akcji zrzutowej w Lubli.W ostatnich miesiącach okupacji niemieckiej przejął funkcję komendanta „Oleander”, ”Ola”
Od maja 1944 roku Józef został komendantem placówki, tą funkcję pełnił do października 1944.
JÓZEF URBANEK –
DYRYGENT ODRZYKOŃSKIEGO CHÓRU
Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”
Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”, nazwisko konspiracyjne: „Karol Szach” (ur. 6 czerwca 1904 w Wilnie, zm. 28 sierpnia 1946 w Gdańsku) – naczelnik II rejonu IV Okręgu Trockiego oraz dowódca drużyny Milicji Ludowej Pasa Neutralnego, sierżant Korpusu Ochrony Pogranicza, partyzant 3 Wileńskiej Brygady AK, zastępca dowódcy plutonu 5 Wileńskiej Brygady AK, dowódca 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK. 28 sierpnia 2016 awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika.
Młodszy syn Franciszka i Anny z Zacharewiczów. Ukończył pięć klas gimnazjum. Razem z bratem brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r. jako ochotnik. W latach 1921–1923 był związany z Oddziałem II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (wywiad wojskowy). W 1923 r. przeszedł do cywila w stopniu sierżanta. Pracował jako pracownik biurowy poczty. Ożenił się z Apolonią ze Skoczyków, z którą miał syna Feliksa, małżeństwo wkrótce się rozpadło. W późniejszym czasie prawdopodobnie miał również córkę Reginę, której matka oraz losy są nieznane. Zmobilizowany ponownie 25 sierpnia 1939 r. do pułku KOP „Wilno”. Po agresji ZSRR na Polskę uczestniczył w walkach obronnych z Armią Czerwoną. Po przekroczeniu granicy polsko-litewskiej internowany przez władze litewskie. Szybko zbiegł z obozu internowania i powrócił do Wilna. Tam nawiązał kontakt z konspiracją, najprawdopodobniej z organizacją „Koła Pułkowe”. Został aresztowany przez policję litewską w 1940 r. za udział w konspiracji, lecz po dwunastu tygodniach zwolniono go z powodu braku dowodów. Od chwili zwolnienia ukrywał się, korzystając z fałszywych dokumentów. W styczniu 1944 r. odkomenderowany został do 3 Wileńskiej Brygady AK por. Gracjana Fróga „Szczerbca”, a następnie został przeniesiony do 5 Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Dał się poznać jako surowy, lecz sprawiedliwy dowódca. Wkrótce też został awansowany do stopnia podporucznika czasu wojny. W czasie walk był dwukrotnie ranny. W maju 1944 r. objął dowództwo kompanii w 4 Wileńskiej Brygadzie ppor. Longina Wojciechowskiego „Ronina”. Funkcję tę pełnił do rozbrojenia brygady przez wojska sowieckie 17 lipca 1944 r. Po rozbrojeniu podzielił los innych żołnierzy. Był internowany w Kałudze, skąd udało mu się zbiec 20 kwietnia 1945 r. i przedostać się do Wilna. Nawiązał tam kontakt z pozostałą siatką konspiracyjną i przy jej pomocy wyjechał w październiku 1945 r. transportem repatriacyjnym do Polski. Na przełomie lat 1945/1946 nawiązał kontakt z mjr. „Łupaszką”. W odtwarzanej na Pomorzu 5 Wileńskiej Brygadzie AK objął dowództwo pięcioosobowego samodzielnego patrolu bojowo-dywersyjnego na okręg gdańsko-olsztyński, który miał zdobywać środki na działalność organizacyjną. Od marca do czerwca 1946 r. oddział ten dokonał szeregu akcji m.in. w Gdańsku, Sopocie, Olsztynie, Tczewie, zdobywając broń oraz gotówkę, która przekazana została oddziałowi „Łupaszki”. Wydał też ulotkę skierowaną do żołnierzy ludowego Wojska Polskiego w nakładzie 900 egzemplarzy. Fragment ulotki przypisywany „Zagończykowi”:
„...Nakazuję: Oficerowie, podoficerowie, Ułani Zaniemieńscy. Bądźcie CZWARTAKAMI!!!...”
Został aresztowany 17 lipca 1946 r. w Sopocie i osadzony w miejscowym więzieniu. Miesiąc później Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku pod przewodnictwem mjr. Adama Gajewskiego skazał go na karę śmierci, utratę praw obywatelskich i praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia. Prośba o łaskę została odrzucona. Prawdopodobnie wyrok został wykonany przed jej rozpatrzeniem. Egzekucja odbyła się w piwnicy gdańskiego więzienia 28 sierpnia 1946 r. Razem z nim stracona została Danuta Siedzikówna „Inka” (wyrok na obojgu wykonał ppor. Franciszek Sawicki, dowódca plutonu egzekucyjnego). Zanim padły strzały, obydwoje zdążyli krzyknąć: Niech żyje Polska! W 1997 r. postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku wyrok śmierci został unieważniony. 8 stycznia 2015 roku IPN podał informację o prawdopodobnym zlokalizowaniu szczątków Feliksa Selmanowicza. 28 sierpnia 2016 roku odbył się uroczysty, państwowy pogrzeb Feliksa Selmanowicza na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, razem z nim, obok niego w miejscu symbolicznego grobu została pochowana Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. Liturgii pogrzebowej sprawowanej w Bazylice Konkatedralnej w Gdańsku przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o mianowaniu Feliksa Selmanowicza na stopień podpułkownika.
Został odznaczony Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej oraz Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921. W okresie międzywojennym otrzymał dwa Medale za Długoletnią Służbę, zaś w 1932 r. Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. W 1944 r. został odznaczony przez Komendanta Armii Krajowej Krzyżem Walecznych. W 2016 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie). Jego miejsca pamięci to: tablica pamiątkowa w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, grób na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku i Ulica w Białymstoku.
Międzyszkolny Konkurs o Armii Krajowej
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Międzyszkolny Konkurs o Armii Krajowej.
20 lutego 2020 r. w technikum im. Armii Krajowej w Jedliczu został przeprowadzony konkurs historyczny . Był to Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z gminy Jedlicze i gmin sąsiednich. Z naszej szkoły do Jedlicza pojechały cztery osoby-uczennice klas ósmych: Julia Jakubczyk, Oliwia Klatka, Oliwia Waliszko oraz Kinga Jucha.
Niecały tydzień później w dniu 28 lutego odbyło się rozdanie nagród.
W tym dniu obchodzono również dzień patrona, jak i 78. rocznicę powołania Armii Krajowej i Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystość rozpoczęła się akademią przygotowaną przez uczniów szkoły. Miała ona na celu przybliżenie w większym stopniu historii Polski. Po zakończonej akademii ogłoszono wyniki konkursu historycznego.
Uczennice naszej szkoły otrzymały trzy pierwsze miejsca. Były to: Julia Jakubczyk, Oliwia Waliszko oraz Kinga Jucha. Po rozdaniu nagród głos zabrał Pan Stanisław Pomprowicz, przedstawiciel żołnierzy Armii Krajowej, którego wystąpienie zakończyło akademię w szkole w Jedliczu.
Gratulujemy!
Konkursu plastycznego pt. „Portret mojego kota”
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkursu plastycznego pt. „Portret mojego kota”.
Wyniki konkursu plastycznego pt. „Portret mojego kota”
Kategoria klasy I-II
I miejsce: Milena Król
II miejsce: Maja Lubelczyk
II miejsce: Lena Ostafijczuk
Kategoria : klasy III
I miejsce: Dominika Wacławik
II miejsce: Artur Krok
III miejsce: Aleksandra Gerlach
Wyróżnienia:
Lena Gerlach
Karolina Winiarska
Szymon Maślak
Dziękujemy za udział w konkursie!
Spotkanie z Wiesławem Drabikiem
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z Wiesławem Drabikiem.
417 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Kota w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panem Wiesławem Drabikiem- autorem ponad dwustu wierszowanych książeczek dla dzieci. Jak sam autor obliczył, bohaterami ponad dwudziestu są właśnie koty. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich.
Wiesław Drabik z wykształcenia inżynier chemik swój talent pisarski odkrył dzięki córce, dla której napisał wiersz o wiośnie. Ponieważ zawsze lubił malować, już w szkole średniej miał indywidualne wystawy malarstwa fantastycznego. Od lat pracuje jako grafik komputerowy. Utwory Wiesława Drabika są pełne wierszowanego humoru, który doceniają zarówno dorośli jak i dzieci.
Podczas spotkania w naszej szkole autor pokazywał różne rodzaje książek, opowiadał, jak powstają, jak się je ilustruje. Zadawał mnóstwo zagadek, wspólnie z dziećmi rymował, udowadniając, że nie jest to trudne. Ponieważ sam jest właścicielem kotki Frotki, docenił talent plastyczny dzieci, które przygotowały portrety swoich kotów.
Na koniec dzieci mogły nabyć książki Wiesława Drabika z dedykacją i autografem.
SZKOŁA DEMOKRACJI
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZKOŁA DEMOKRACJI.
W tym roku nasza szkoła przystąpiła do programu Akademia Demokracji, a w związku z tym uczennice, które do niej należą w czasie roku szkolnego realizują zadania związane z poprawą zasad demokracji w szkole. W dniu 18 lutego 2020 roku odwiedziła nas pani Magdalena Świderska, która jest moderatorką w tym projekcie. Wizyta rozpoczęła się już na pierwszej lekcji. Najpierw odbyto ciekawą i spokojną rozmowę a później pani moderatorka została oprowadzona po szkole w celu jej lepszego poznania. Pokazano jej witryny tematyczne, sale lekcyjne i inne ważne miejsca. Pani moderatorce bardzo się nasza szkoła spodobała a na pamiątkę swojej wizyty otrzymała drobny upominek. Mam nadzieje, że jeszcze kiedyś się z nią spotkamy.
Katarzyna Blicharczyk
TŁUSTY CZWARTEK W NASZEJ SZKOLE
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii TŁUSTY CZWARTEK W NASZEJ SZKOLE.
3„Góra pączków, za tą górą
tłuste placki z konfiturą
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty.”
Władysław Broniewski
Zgodnie z tradycją niespróbowanie pączka w tłusty czwartek przynosi pecha, toteż Szkolne Koło Caritas w naszej szkole zatroszczyło się o samopoczucie swoich koleżanek i kolegów.
Dzisiaj u nas królowały pączki, faworki, oponki i inne wypieki karnawałowe, które błyskawicznie znikały.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dysponowaliśmy tak bogatym asortymentem.
Życzymy wszystkim słodkiego życia - do kolejnych zapustów.
Szkole Koło Caritas wraz z opiekunam
SĄD NAD BAKTERIAMI
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sąd nad bakteriami.
2W ramach lekcji biologii klasa Va przygotowała rozprawę sadową nad bakteriami. Uczniowie rozstrzygali, które mikroorganizmy są pożyteczne, a które szkodliwe dla człowieka. Debatowali nad kwestią roli bakterii w przyrodzie.
Ta nietypowa lekcja dała uczniom wiele frajdy, a jednocześnie poszerzyła ich wiedzę.
Elżbieta Rodzinka
Finał konkursu;Bezpieczni w ruchu drogowym
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Finał konkursu;Bezpieczni w ruchu drogowym.
W dniu 18 lutego w Ośrodku Ruchu Drogowego WORD w Krośnie, odbył się finał XI konkursu plastycznego Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Konkurs miał na celu propagowanie wśród młodzieży zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. W gronie nagrodzonych znalezło się dwóch uczniów naszej szkoły; Damian Haznar i Mikołaj Bardzik z klasy V. Obaj otrzymali wyróżnienie w konkursie i cenne nagrody.
Gratulujemy.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PASOWANIE NA CZYTELNIKA.
12 lutego uczniowie klas I zostali przyjęci w grono czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek i rozwijania umiejętności czytania. Zanim uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, wysłuchali wiersza ,,Skarga książki”, przypomnieli najważniejsze punkty regulaminu wypożyczalni oraz zasady poszanowania książek . Na pamiątkę uroczystości każda klasa otrzymała dyplom.
6
WYJAZD NA NARTY
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYJAZD NA NARTY .
45Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe na narty współfinansowanym w ramach Projektu Rządowego „Rozpowszechnianie sportów zimowych”. Dzieci uczestniczyły nieodpłatnie wyjazdach na narty do miejscowości Puławy. Wyjazd był organizowany w dwóch grupach liczących 45 osób. Drugim beneficjentem projektu był Uczniowski Klub Sportowy „Muszkieter„ działający przy szkole Podstawowej w Odrzykoniu. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w nieodpłatnych wyjazdach na łyżwy. Łączna kwota dotacji to 8400 PLN. Pozostała cześć projektu była finansowana ze środków własnych klubu. Całość projektu to łączna kwota 10770PLN.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym opiekunom i wolontariuszom.
Zarząd Klubu „Muszkieter”
XVII RAJD - ZIMOWY
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ZIMOWY RAJD SKKT.
10W dniu 7 lutego 2020r. kilkoro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w zorganizowanym przez PTTK XVII Rajdzie Zimowym przebiegającym szlakiem Tylawa – Wilsznia – Smereczne – Olchowiec. Z Odrzykonia pojechaliśmy do Krosna, a stamtąd zabierając kolejnych uczestników wycieczki - do Lubatówki i następnie do Tylawy. Na czele z przewodnikiem ruszyliśmy w drogę. Było bardzo zimno i jak przystało na eskapadę zimową, śniegu nie brakowało. Trasa biegła przez las i jedynie momentami wychodziliśmy na niewielkie polany. Na jednej z nich urządziliśmy bitwę na śnieżki, która była zabawną formą rozgrzewki. Często pokonywaliśmy podejścia pod górkę, dlatego wszyscy byliśmy nieco zmęczeni. Kilka razy musieliśmy przedostać się na drugą stronę górskiego potoku, który przecinał nasz szlak. Niektórzy przechodzili przez prowizoryczne mostki zbudowane na miejscu z niewielkich drzew, a inni pokonywali tę drogę po kamieniach wystających ponad lustro wody. Niestety kilka osób przez nieuwagę przemoczyło tam buty.
Na końcu trasy, w Olchowcu, mieliśmy zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dołączył wtedy do nas jeszcze jeden uczestnik rajdu – przyjazny i skory do zabawy, a także do jedzenia pies. Dzięki niemu nasze pamiątkowe fotografie z wyprawy są jeszcze piękniejsze. Na zakończenie odbyły się konkursy: turystyczno – krajoznawczy i ekologiczno – przyrodniczy. Wyniki poznamy niebawem, a może uda się nawet dostać jakąś nagrodę…
Powoli zaczęliśmy się zbierać w drogę powrotną. Szkoda było wracać, ale za to już umówieni jesteśmy na kolejny rajd, tym razem na powitanie wiosny.
Wiktoria Wójcikiewicz
Bal karnawałowy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bal karnawałowy.
Klasa III a przygotowała się pięknie na bal karnawałowy.
STROFY O KOTACH
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii STROFY O KOTACH.
,,Strofy o kotach”
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kota6 lutego w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski ,,Strofy o kotach”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I i II . Dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz. Wśród prezentowanych utworów nie mogło zabraknąć historii o chorym kotku Stanisława Jachowicza oraz wiersza Juliana Tuwima.
Komisja miała bardzo trudne zadanie, by spośród czternastu uczestników wskazać zwycięzcę. Podczas oceny zostały wzięte pod uwagę: kultura słowa, interpretacja utworu, opanowanie pamięciowe, wrażenie artystyczne.Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje i gromkie brawa. Dziękujemy uczniom za ciekawe interpretacje wierszy polskich autorów, za wytrwałość w opanowaniu pamięciowym tekstów i odwagę, jaką wykazały, występując przed publicznością.
Nagrody:
miejsce I Karolina Pudło kl. Ia
miejsce II Miłosz Krasowski kl. IIa
miejsce III Maja Lubelczyk kl. Ib
Wyróżnienia: Nikola Bigos kl. Ib, Damian Leśniak kl. Ia, Milena Król kl. Ia
Gratulujemy!
Dzień Babci i Dziadka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Babci i Dziadka.
531 stycznia w naszej szkole w klasie II b pod okiem wychowawczyni p. Renaty Wojnarskiej odbyło się uroczyste spotkanie dla babć i dziadków z okazji ich święta. Dzieci recytowały pięknie wierszyki, śpiewały piosenki, a także grały kolędy na instrumentach. Zarówno babcie, jak i dziadkowie nie kryli szczęścia. Łzy wzruszenia płynęły po niejednym policzku. Po występach dzieci klasy II, głos należał do naszego regionalnego zespołu „Teraz My Odrzykonianki”, które umiliły czas naszym gościom podczas poczęstunku. Na koniec dzieci odśpiewały „Sto lat” babciom i dziadkom oraz złożyły życzenia i wręczyły laurki. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.
Konkurs plastyczny ,,Zima”
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs plastyczny ,,Zima”.
Podsumowanie konkursu plastycznego ,,Cztery pory roku”
edycja II ,,Zima” organizowanego przez bibliotekę szkolną w Odrzykoniu.
Nagrody:
- Oliwia Mastyka kl. IIIa
- Dominika Wacławik kl. IIIa
- Aleksandra Gerlach kl. IIIa
wyróżnienie
Zuzanna Krygowska kl.IIIa
Karol Jedziniak kl.IIIa
- Lorem ipsum...