Aktualności
JESIENNA WYCIECZKA KLAS DRUGICH
Wycieczka klas drugich do Magurskiego Parku Narodowego.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA klas drugich do Magurskiego Parku Krajobrazowego.
29W piękny, słoneczny dzień 16. 09 klasy drugie wraz z wychowawcami pojechały do Magurskiego Parku Narodowego z siedzibą w Krempnej. To bardzo urocze i ciche miejsce, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami. Dzieci uczestniczyły w prezentacji dotyczącej procesów jakie zachodziły na Ziemi na przestrzeni wielu lat. Poznały w skrócie historię parku, zwierzęta i rośliny najbardziej charakterystyczne dla tego miejsca. Dowiedziały się jakim ptakiem jest orlik krzykliwy. Podczas wędrówki po parku wszyscy podziwiali krajobraz Beskidu Niskiego. Nad dużym oczkiem wodnym dzieci mogły z bliska zobaczyć ważki, a w wodzie pająki wodne, nartniki, traszki. Pięknie wyglądała duża łąka z zimowitami jesiennymi. Udało się też zakupić ciekawe pamiątki. Wszystkim bardzo podobała się ta wycieczka. Na pewno jeszcze tu wrócimy!!!
Dzień KROPKI w naszej szkole.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień KROPKI.
1015 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności i zabawy.
Uczniowie najmłodszych klas brali udział w zajęciach plastycznych w naszej bibliotece. Do tworzenia prac przedstawiających zwierzęta używali kropek wykonanych z papieru, plasteliny i farb. Te niecodzienne lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uśmiechnięte buzie świadczyły, że uczniom bardzo podobały się zajęcia z kropką.
Efekty pracy można podziwiać w galerii i na korytarzu szkolnym.
Bibliotekarze
NARODOWE CZYTANIE 2020 w naszej szkole Juliusz Słowacki „Balladyna”
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NARODOWE CZYTANIE - BALLADYNA Henryka Sienkiewicz.
14W tym roku akcja „Narodowe Czytanie” w Szkole Podstawowej im. Aleksandra Fredry wyglądała inaczej niż w latach poprzednich. Ze względu na zagrożenie epidemiczne dramat Juliusz Słowackiego uczniowie czytali w klasach, w niewielkich grupach, ale tradycja została podtrzymana, a młodzież i dzieci poznały, lub przypomniały sobie, fragmenty „Balladyny”.
Przypominamy informacje o popularnej, ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.
Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta Polski od 2012 roku. Została zainicjowana polską epopeją narodową, czyli dziełem „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
W ramach akcji w kolejnych latach czytane były utwory następujących autorów: Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego i Stefana Żeromskiego.
W 2018 roku, w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowano
w ramach Narodowego Czytania zbiór utworów patriotycznych powstałych na przestrzeni wieków zatytułowany „Antologia Niepodległości”.
W 2019 roku do czytania wyznaczono 8 noweli znanych pisarzy, m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza.
W 2020 roku w akcji Narodowe Czytanie czytamy dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu, w którym można odnaleźć nawiązania do historii naszego państwa: upadku powstania, przyszłości ojczyzny, które zależą od postaw i czynów bohaterów. Utwór wywarł duży wpływ na malarstwo, rzeźbęi muzykę.
Bibliotekarze
151CIEKAWOSTKI
Dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” został napisany w 1834 roku, w czasie pobytu poety w Szwajcarii.
„Balladyna” to jeden z bardziej znanych utworów epoki romantyzmu - pięcioaktowa tragedia pisana wierszem.
Balladyna to imię głównej bohaterki, które wymyślił Juliusz Słowacki. Pochodzi od słowa "ballada", czyli nazwy gatunku literackiego.
Utwór to opowieść o biednej wiejskiej dziewczynie, Balladynie, którą ambicja, żądza władzy, a następnie strach przed jej utratą, doprowadziły do szeregu zbrodni. Gdy wreszcie zdobyła najwyższą pozycję - została królową - dosięgła ją ręka Boga i zginęła rażona piorunem, gdyż zło musi zostać ukarane.
Inscenizacja "Balladyny" z roku 1974 w reżyserii Adama Hanuszkiewicza była zaskakująca. Bohaterowie: Goplana, Chochlik i Skierka przemieszczali się po scenie … motocyklami marki honda.
PASOWANIE uczniów klas pierwszych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PASOWANIE uczniów klas pierwszych..
85
81. rocznica wybuchu II wojny światowej - wystawa okolicznościowa na terenie szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 81. rocznica wybuchu II wojny światowej..
Wyniki konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyniki konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom".
PODZIĘKOWANIE DLA GAZETKI SZKOLNEJ "LIDER"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PODZIĘKOWANIE DLA GAZETKI SZKOLNEJ "LIDER".
wyniki konkursu plastycznego "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz gdy zwierzęta znasz i szanujesz"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii wyniki konkursu plastycznego "Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz gdy zwierzęta znasz i szanujesz.
Wyniki konkursu (R)ewolucje Ziemi
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyniki konkursu (R)ewolucje Ziemi.
Uczniowie klasy 5b Miłosz Czaja i Kacper Urbanek brali udział w XXI edycji ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego „Nasza Ziemia –środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” temat (R)ewolucje Ziemi.
W finale regionalnym, w części plastycznej, praca Miłosza otrzymała wyróżnienie. Uczeń otrzymał wiele nagród: książki, grę, kartę upominkową. Oto prace konkursowe naszych uczniów
Dziękujemy Pani wychowawczyni Agacie Makara za zachętę do wzięcia udziału w konkursie.
Nauka przez praktykę
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nauka przez praktykę.
4Na lekcji biologii uczniowie klasy piątej poznawali sposoby rozmnażania roślin. Przeprowadzili doświadczenie przedstawiające rozmnażanie wegetatywne. Otrzymane rośliny upiększą naszą klasę.
Konkurs profilaktyczny"MŁODOŚĆ WOLNA OD UZALEŻNIEŃ'
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs profilaktyczny"MŁODOŚĆ WOLNA OD UZALEŻNIEŃ'.
WSPOMNIENIA O JANIE PAWLE II - PRACE W WYKONANIU KLASY IIIB.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WSPOMNIENIA O JANIE PAWLE II.
2
Metoda naukowa w wykonaniu Va
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Metoda naukowa w wykonaniu Va.
1Uczniowie doskonale już wiedzą, że rośliny transpirują czyli wydalają wodę. Udowodnili to wykonując doświadczenie wg instrukcji.
1.Kilka pędów rośliny przykryj woreczkiem foliowym.
2. Zawiąż woreczek u nasady pędów.
3. Resztę pędów rośliny pozostaw nieprzykrytą.
4. Odstaw roślinę na kilka godzin i obserwuj zmiany pojawiające się na wewnętrznej powierzchni woreczka.
Zjawisko transpiracji zostało uzasadnione doświadczeniem.
A oto kilka zdjęć z przeprowadzonych doświadczeń.
Klasa V spisała się doskonale!
GALERIA prac uczniów klasy IIIB
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii GALERIA prac uczniów klasy IIIB.
34
SZTUKA Land art czyli sztuka ziemi.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZTUKA Land art czyli sztuka ziemi..
14Land art czyli sztuka ziemi to awangardowy kierunek w sztuce zainicjowany w Stanach Zjednoczonych. Odnosi się on do mniej lub bardziej trwałych i widocznych śladów interwencji artysty w świat przyrody. Artyści położyli nacisk na miejsce, w którym sztuka powstaje i zaczęli wykorzystywać środowisko naturalne jako obszar działań twórczych, ich tło, kontekst, a także tworzywo (ziemia, kamienie, skały), a wreszcie jako potencjalne dzieło.
Uczniowie klasy 7a i 7b również na chwile poczuli się artystami Land artu. Oto ich dzieła.
Upcykling - moda na przedmioty z odpadów.
DZIEŃ ZIEMII - PRACE UCZNIÓW KLASY I A i B
Wiosenny projekt matematyczny - tulipany na ostro dla klas ósmych – prace uczniów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wiosenny projekt matematyczny - "tulipany na ostro" dla klas ósmych – prace uczniów..
5
Żołnierze wyklęci - referaty
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Żołnierze wyklęci - referaty.
PPOR. JÓZEF URBANEK
PS. „CEDR”
(1909 – 1944?)
ŻYCIORYS
Józef Urbanek s. Ignacego i Apolonii urodził się 26 stycznia 1909 roku
w Odrzykoniu.Po ukończeniu szkoły powszechnej wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego
w Krośnie, które ukończył w 1933 roku i otrzymał dyplom nauczyciela szkół powszechnych .Józef Urbanek s. Tomasza, jego kolega ze szkoły, w swoich „Wspomnieniach Osobistych” pisał, że „był on jedynym z Odrzykońskich uczniów nie mieszkających w zimie na stancji”. Przez cały rok szkolny chodził do szkoły codziennie na piechotę via Garncarska Góra.
Podał również charakterystykę jego postaci i cech osobistych „był średniego wzrostu, blondyn o szarych oczach, dobrze zbudowany, niezwykle odważny i sprawny fizycznie. W każdej sytuacji- szczególnie na wycieczkach - potrafił rozśmieszyć wszystkich uczestników wycieczki do łez. Był bardzo muzykalny i rozśpiewany. Dyrygował przez pewien czas chórem mieszanym w Odrzykoniu, często, szczególnie na wakacjach występował w teatrze amatorskim. Włożył duży wkład pracy przy budowie pomnika ku czci poległych w I wojnie światowej i w wojnie polsko-bolszewickiej”.
Służbę wojskową odbył w Przemyślu, a następnie po zaliczeniu obowiązkowych ćwiczeń wojskowych otrzymał awans na podporucznika .
Brał udział w kampanii wrześniowej. Po rozwiązaniu swoich oddziałów, przebywał na terenach wschodniej Polski, skąd wrócił do Odrzykonia , gdzie w marcu wstąpił do konspiracji w ramach Armii Krajowej przyjmując pseudonim „ Cedr”, później „W-1”.
W placówce „Oleander” początkowo pełnił funkcję dowódcy XIX plutonu,
a następnie dowodził utworzonym plutonem dywersyjnym oraz kierował ochroną akcji zrzutowej w Lubli.W ostatnich miesiącach okupacji niemieckiej przejął funkcję komendanta „Oleander”, ”Ola”
Od maja 1944 roku Józef został komendantem placówki, tą funkcję pełnił do października 1944.
JÓZEF URBANEK –
DYRYGENT ODRZYKOŃSKIEGO CHÓRU
Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”
Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”, nazwisko konspiracyjne: „Karol Szach” (ur. 6 czerwca 1904 w Wilnie, zm. 28 sierpnia 1946 w Gdańsku) – naczelnik II rejonu IV Okręgu Trockiego oraz dowódca drużyny Milicji Ludowej Pasa Neutralnego, sierżant Korpusu Ochrony Pogranicza, partyzant 3 Wileńskiej Brygady AK, zastępca dowódcy plutonu 5 Wileńskiej Brygady AK, dowódca 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK. 28 sierpnia 2016 awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika.
Młodszy syn Franciszka i Anny z Zacharewiczów. Ukończył pięć klas gimnazjum. Razem z bratem brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r. jako ochotnik. W latach 1921–1923 był związany z Oddziałem II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (wywiad wojskowy). W 1923 r. przeszedł do cywila w stopniu sierżanta. Pracował jako pracownik biurowy poczty. Ożenił się z Apolonią ze Skoczyków, z którą miał syna Feliksa, małżeństwo wkrótce się rozpadło. W późniejszym czasie prawdopodobnie miał również córkę Reginę, której matka oraz losy są nieznane. Zmobilizowany ponownie 25 sierpnia 1939 r. do pułku KOP „Wilno”. Po agresji ZSRR na Polskę uczestniczył w walkach obronnych z Armią Czerwoną. Po przekroczeniu granicy polsko-litewskiej internowany przez władze litewskie. Szybko zbiegł z obozu internowania i powrócił do Wilna. Tam nawiązał kontakt z konspiracją, najprawdopodobniej z organizacją „Koła Pułkowe”. Został aresztowany przez policję litewską w 1940 r. za udział w konspiracji, lecz po dwunastu tygodniach zwolniono go z powodu braku dowodów. Od chwili zwolnienia ukrywał się, korzystając z fałszywych dokumentów. W styczniu 1944 r. odkomenderowany został do 3 Wileńskiej Brygady AK por. Gracjana Fróga „Szczerbca”, a następnie został przeniesiony do 5 Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Dał się poznać jako surowy, lecz sprawiedliwy dowódca. Wkrótce też został awansowany do stopnia podporucznika czasu wojny. W czasie walk był dwukrotnie ranny. W maju 1944 r. objął dowództwo kompanii w 4 Wileńskiej Brygadzie ppor. Longina Wojciechowskiego „Ronina”. Funkcję tę pełnił do rozbrojenia brygady przez wojska sowieckie 17 lipca 1944 r. Po rozbrojeniu podzielił los innych żołnierzy. Był internowany w Kałudze, skąd udało mu się zbiec 20 kwietnia 1945 r. i przedostać się do Wilna. Nawiązał tam kontakt z pozostałą siatką konspiracyjną i przy jej pomocy wyjechał w październiku 1945 r. transportem repatriacyjnym do Polski. Na przełomie lat 1945/1946 nawiązał kontakt z mjr. „Łupaszką”. W odtwarzanej na Pomorzu 5 Wileńskiej Brygadzie AK objął dowództwo pięcioosobowego samodzielnego patrolu bojowo-dywersyjnego na okręg gdańsko-olsztyński, który miał zdobywać środki na działalność organizacyjną. Od marca do czerwca 1946 r. oddział ten dokonał szeregu akcji m.in. w Gdańsku, Sopocie, Olsztynie, Tczewie, zdobywając broń oraz gotówkę, która przekazana została oddziałowi „Łupaszki”. Wydał też ulotkę skierowaną do żołnierzy ludowego Wojska Polskiego w nakładzie 900 egzemplarzy. Fragment ulotki przypisywany „Zagończykowi”:
„...Nakazuję: Oficerowie, podoficerowie, Ułani Zaniemieńscy. Bądźcie CZWARTAKAMI!!!...”
Został aresztowany 17 lipca 1946 r. w Sopocie i osadzony w miejscowym więzieniu. Miesiąc później Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku pod przewodnictwem mjr. Adama Gajewskiego skazał go na karę śmierci, utratę praw obywatelskich i praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia. Prośba o łaskę została odrzucona. Prawdopodobnie wyrok został wykonany przed jej rozpatrzeniem. Egzekucja odbyła się w piwnicy gdańskiego więzienia 28 sierpnia 1946 r. Razem z nim stracona została Danuta Siedzikówna „Inka” (wyrok na obojgu wykonał ppor. Franciszek Sawicki, dowódca plutonu egzekucyjnego). Zanim padły strzały, obydwoje zdążyli krzyknąć: Niech żyje Polska! W 1997 r. postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku wyrok śmierci został unieważniony. 8 stycznia 2015 roku IPN podał informację o prawdopodobnym zlokalizowaniu szczątków Feliksa Selmanowicza. 28 sierpnia 2016 roku odbył się uroczysty, państwowy pogrzeb Feliksa Selmanowicza na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, razem z nim, obok niego w miejscu symbolicznego grobu została pochowana Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. Liturgii pogrzebowej sprawowanej w Bazylice Konkatedralnej w Gdańsku przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o mianowaniu Feliksa Selmanowicza na stopień podpułkownika.
Został odznaczony Krzyżem Zasługi Wojsk Litwy Środkowej oraz Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921. W okresie międzywojennym otrzymał dwa Medale za Długoletnią Służbę, zaś w 1932 r. Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. W 1944 r. został odznaczony przez Komendanta Armii Krajowej Krzyżem Walecznych. W 2016 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie). Jego miejsca pamięci to: tablica pamiątkowa w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, grób na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku i Ulica w Białymstoku.
- Lorem ipsum...