Przypominamy,że w dniu 22 marca 2019r. w godz. 1630 - 1830 odbędzie się spotkanie wychowawców z rodzicami.
Zapraszamy
Przypominamy,że w dniu 22 marca 2019r. w godz. 1630 - 1830 odbędzie się spotkanie wychowawców z rodzicami.
Zapraszamy
Dnia 12.03.2019 r. uczniowie ze świetlicy szkolnej pod opieką wychowawców udali się do Muzeum Wsi w Odrzykoniu.Dzieci zobaczyły zgromadzone tam eksponaty związane z historią zamku odrzykońskiego i naszej wsi.
Największe zainteresowanie uczniów skupiły narzędzia rolnicze i sprzęty gospodarstwa domowego, stroje ludowe, pamiątki związane z mieszkańcami wsi i ich działalnością w okresie II wojny światowej.
Przeżycia, które towarzyszyły dzieciom w czasie wizyty z pewnością poszerzyły wiedzę zdobytą w szkole i przybliżyły kulturę regionalną.
Elżbieta Sitar
Barbara Szarek
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA DO MUZEUM.
14 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI
„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie. […]”.
Wisława Szymborska Liczba Pi (fragment)
Nasza szkoła już po raz drugi włączyła się do obchodów Światowego Dnia Liczby Pi. Dzień ten przypada na 14 marca, a wynika to stąd, że najczęściej stosowane przybliżenie liczby Pi to 3,14.
Liczba Pi jest fascynująca, nieskończona i oryginalna na tyle, aby inspirować ludzi. Jej liczni wielbiciele na całym świecie biją rekordy w zapamiętywaniu ilości miejsc „po przecinku”. Konkurs na recytację rozwinięcia dziesiętnego liczby π odbył się też w naszej szkole. Wzięło w nim udział dwoje odważnych uczniów. Najwięcej, bo 61 cyfr zapamiętała Paulina Bokowy uczennica klasy VIa zdobywając tytuł „ Mistrza
Równolegle odbył się konkurs plastyczny „ Ach ta PI-ękna liczba PI”, który polegał na przedstawieniu w jak najciekawszy sposób liczby π w formie plakatu lub modelu przestrzennego.Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
I miejsce – Klaudia Penar kl. IV a i Patrycja Pyteraf kl. V b
II miejsce – Paweł Lenart kl. VI a
III miejsce - Wiktoria Szklarska kl. V b i Paweł Szafran kl. V a
Zwycięzcy konkursów otrzymali gratulacje oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Organizatorzy uroczystości: Małgorzata Urbanek i Renata Warzycha
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy dzień liczby Pi.
Po zwycięstwie na etapie szkolnym w Konkursie Biblijnym „Jezusowa szkoła ucznia w mocy Ducha Świętego”, dla uczniów szkół podstawowych, Antonina Urbanek i Paweł Szafran reprezentowali naszą szkołę na szczeblu dekanalnym. Tym razem byliśmy w Potoku, gdzie miało miejsce spotkanie po 3 najlepszych uczniów z 10 parafii naszego dekanatu Krosno I. Cieszymy się, że Antosia i Paweł po przeczytaniu wielokrotnie Ewangelii św. Marka wzięli udział w tym konkursie i co nas cieszy znaleźli się w czołówce.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KONKURS BIBLIJNY.
W ramach działań profilaktycznych podejmowanych przez szkołę, w dniu 11 marca 2019r. uczniowie klas IV- VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum obejrzeli spektakl teatralny ,, Pętla zdarzeń'', wystawiony w naszej szkole przez aktorów scen krakowskich. Środki finansowe udało się zdobyć dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wojaszówce.
W sztuce przedstawiony został problem agresji i przemocy rówieśniczej- historia chłopca, nękanego przez rówieśników. Nikt z dorosłych nie wiedział, czego doświadcza nastolatek. Młodzi ludzie krzywdzili swego kolegę w perfidny i bolesny sposób. Cała historia ujrzała światło dzienne wówczas, kiedy pokrzywdzony kolega trafił do szpitala, a ojciec znalazł w pokoju syna pamiętnik. Jednym ze sprawców przemocy okazał się kolega z ławki, którego pokrzywdzony określał przyjacielem. On miał możliwość jako pierwszy odczytać pamiętnik swego,, kumpla'' i był bardzo zaskoczony. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że to czego dopuszczał się wraz z kolegami, można nazwać nie agresją ale przemocą. Chciał naprawić swoje błędy i zmienić relacje z kolegą, którego znał od czasów przedszkola i któremu wyrządził tak wielką krzywdę.
Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli sztukę. Wzięli udział także w podsumowaniu- omówieniu głównego przesłania. Zwrócono tutaj uwagę na skutki zachowań agresywnych wśród młodzieży, na sposoby radzenia i reagowania na niewłaściwe zachowania. Uczniowie dowiedzieli się ,że na zachowania agresywne trzeba reagować tak jak na wypadek czyli natychmiast. Zawsze szukać pomocy- zgłaszać dorosłym lub dzwonić na numer alarmowy. Nigdy nie można być biernym i obojętnym wobec aktów agresji.
pedagog szkolny- W. Lidwin
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii AGRESJI I PRZEMOCY MÓWIMY: STOP.
Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia.
W tym dniu miało miejsce rozstrzygnięcie dwóch konkursów tematycznie z nim związanych.
Pierwszy z nich, to Międzyszkolny Konkurs na prezentację multimedialną pt. "Bohaterowie Armii Krajowej" organizowany przez Zespół Szkół im.Armii Krajowej w Jedliczu, w którym uczniowie naszej szkoły zdobyli dwie nagrody. III miejsce przypadło Klaudii Belczyk, która omówiła działalność Stefana Roweckiego. Wyróżnienie otrzymał Igor Wójcik za pracę o rotmistrzu Pileckim.
K.Nowak
W dniu 1 marca 2019 roku w ZSP w Posadzie Górnej odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w I Wojewódzkim Konkursie Literackim
,, Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych.” Najpierw odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie tamtejszej szkoły, następnie wygłoszono wykład, a na końcu rozdano nagrody w wyżej wymienionym konkursie. Z naszej szkoły wyróżnienie honorowe otrzymała Katarzyna Blicharczyk z klasy VII a, która pojechała po odbiór nagrody z panią Katarzyną Nowak.
Kasia Blicharczyk
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii I Wojewódzki Konkurs Literacki - "Wolność jest w nas...".
Drużyna dziewcząt w składzie :Dominika Jedziniak, Gabriela Penczar,kamila Krasowska,Klaudia Belczyk, Weronika Śliwka, Liliana Bieryło i Paulina Ząbik zdobiła III miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Igrzyska Młodzieży Szkolnej - siatkówka dziewcząt.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ
„Polscy matematycy ostatniego stulecia”
Z okazji Jubileuszowego Roku Matematyki uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do zapoznania się z historią polskiej szkoły matematycznej i jej najwybitniejszymi przedstawicielami.
Uczestnicy konkursu przygotowali prezentację multimedialną o życiu i twórczości wybranego uczonego.
Najlepiej z zadaniem tym poradzili sobie:
I miejsce- Natalia Szafran kl. IV a
Klaudia Belczyk i Liliana Bieryło kl. III b
II miejsce- Nikola Ligęzka kl. IV a
Paweł Szafran kl. Va i Gracjan Sitar kl. VI a
III miejsce- Paulina Bokowy i Kornelia Cymerman kl. VI a
Weronika Blicharczyk kl. III b
Pozostałe osoby biorące udział w konkursie :
Paulina Sopata kl. IV a, Patrycja Pyteraf kl. V b i Emilia Gębarowska kl. VI a, Kinga Jucha i Eliza Cypara kl. VII b.
Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs „Polscy matematycy ostatniego stulecia”.
W dniu 1 marca w ramach realizacji szkolnego programu profilaktyki, odbył się w naszej szkole DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA. Przygotowany i przeprowadzony przez pana Dariusza Sałatę oraz wolontariuszy z Maltańskiej Służby Medycznej. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję w sposób praktyczny przypomnieć sobie sposoby udzielania pierwszej pomocy, sposobów zabezpieczania i bandażowania ran. Mamy nadzieję, że taki dzień pozwolił uczniom nabyć nowych umiejętności, a kiedyś być może komuś uratować życie.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.”
Staropolska tradycja ostatni czwartek przed Wielkim Postem nazywa tłustym czwartkiem.Dzień rozpoczynający tzw. zapusty od wieków kojarzony jest z objadaniem się pączkami. Korzystając ze staropolskiej obyczajowości, 28 lutego b.r.członkowie Szkolnego Koła Caritas wraz z Samorządem Szkoły zorganizowali kiermasz smakołyków, w którym główną rolę grały pączki. W sprzedaży pojawiły się także faworki, oponki, muffinki czy rożki.
Cieszy nas fakt, że tego dnia nie zabrakło ofiarowanej przysłowiowej złotówki na rzecz potrzebujących.Ciasto rozeszło się w dwie przerwy.Zebraliśmy 550zł !
Kwota 300 zł wpłacona została na konto dla chorującego na nowotwór siedmioletniego Jakuba. Pozostałe pieniądze przekazane zostaną na rzecz krośnieńskiego hospicjum.
Wszystkim zaangażowanym (rodzicom, uczniom, wolontariuszom i nauczycielom) – DZIĘKUJEMY!!!
Integracja, doświadczanie radości z akcji, odkrywanie różnych wymiarów pomagania, to tylko niektóre aspekty "słodkich" akcji.
Organizatorzy: Szkolne Koło Caritas i Samorząd Szkolny
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SŁODKI TŁUSTY CZWARTEK.
We are so far yet so close…… so let’s be pen pals
W lutym uczniowie klasy 5 b i część uczniów z klasy 5 a przystąpili do projektu polegającym na wymianie listów z uczniami ze szkoły w Grecji. Głównym założeniem projektu jest nie tylko nauka języka angielskiego ale przede wszystkim możliwość poznania innej kultury, nawiązania nowych znajomości, wzmocnienie motywacji do nauki języka i poszerzania horyzontów.
Projekt zakłada wymianę listów jaki i również tworzenie różnych prezentacji czy krótkich filmów o tematyce związanej z kulturą i obyczajami praktykowanymi w obydwu państwach. Dzięki takiej wymianie informacji uczniowie będą mieli szanse dostrzec różnice i podobieństwa między Polską a Grecją.
Pierwsze listy pisane ręcznie i kolorowo ozdobione przez piątoklasistów z Grecji przyszły do nas tradycyjną pocztą. Po przeczytaniu ich treści nasi uczniowie szybko i z wielkim entuzjazmem znaleźli swoje pokrewne dusze z którymi będą korespondować i wymieniać się informacjami. Tak jak to było wspomniane wcześniej projekt zakłada nie tylko indywidualną wymianę listów ale również pracę zespołową nad prezentacjami czy krótkimi filmami.
Edyta Kowalska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii We are so far yet so close…… so let’s be pen pals.
zdjęcia zostały dodane do galerii WYJAZD NA NARTY KLAS I i II .
Powered by aSc EduPage