21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności języków na świecie, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli zapominane oraz przypomnienie, że chroniąc mowę ojczystą, dbamy o tożsamość narodową.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku. Na świecie istnieje około 6,5 tysiąca języków, z których połowa jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Niektórzy naukowcy przewidują, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta obecnie używanych języków. Najbardziej popularne języki to: angielski, chiński, hiszpański, arabski. Obchody Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.
Język polski zaliczany jest do grupy najtrudniejszych języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków i obszerne zasady pisowni z „ó”, „u”, „rz’, „ż”, „ch”, „h”. Polszczyzna zawiera znaki diakrytyczne, czyli graficzne oznaczenie, takie jak: kropka, przecinek, ogonek, które dodawane są do litery. Przekazują informację o sposobie wymawiania głoski oznaczonej tą literą. W języku polskim istnieje dziewięć liter z dodatkowymi znakami diakrytycznymi: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.
Na całym świecie po polsku mówi około… 50 mln ludzi! Oczywiście większość z nich mieszka w Polsce, ale duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy również m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Argentynie, Brazylii i Białorusi. Z osobami mówiącymi po polsku możemy też spotkać się w Danii, Estonii, Serbii czy Nowej Zelandii.
Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z „Księgi Henrykowskiej” z 1270 roku i dotyczy opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Odpocznij, dzisiaj ja pozmywam.” J
Szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.
UWAGA!
W dniach 19 – 21 lutego zapraszamy do biblioteki na zajęcia rozwijające wiedzę o naszym języku.
Bibliotekarze